Rozmiar tekstu:

W naszej grupie już od ubiegłego roku wdrażamy elementy planu daltońskiego. Jego celem jest rozwijanie u dzieci samodzielności, kreatywności i odpowiedzialności za podjęte działania, a także umiejętności współpracy z drugą osobą. Wszystkie te umiejętności przedszkolaki zdobywają poprzez codzienne pełnienie dyżurów, np. przy nakrywaniu do stołu, dbaniu o czystość swojej sali i poszczególnych kącików oraz  spożywanie posiłków w postaci szwedzkiego stołu. Dzieci mają również możliwość planowania pracy w tzw. stacjach zadaniowych, wyboru stopnia trudności zadania. Uczą się czym jest kompromis podczas pracy w zespołach. Dochodząc do wiedzy coraz chętniej korzystają z  pomocy kolegi czy koleżanki a nie tylko nauczyciela. Dodatkowo po zakończeniu pracy i wykonaniu konkretnego zadania  dokonują refleksji w postaci specjalnej wizualizacji na tablicy zadań tygodniowych.